Dom pasywny ze względu na swoje znakomite właściwości izolacyjne nie wymaga dostarczania dużej ilości ciepła. Obecnie najczęściej i ekonomicznie uzasadnione jest budowanie domów pasywnych, które wymagają minimalnego dogrzewania.

Pompa ciepła małej mocy jest idealnym rozwiązaniem dostarczającym ciepłą wodę użytkową oraz stanowi źródło ogrzewania w ogrzewania oraz źródłem ciepłej wody użytkowej.

Poniższy schemat podłączenia resublimacyjnej pompy ciepła przedstawia sposób podłączenia pompy ciepła typu powietrze-woda na potrzeby centralnego ogrzewania CO i ciepłej wody użytkowej CWU z wykorzystaniem zasobnika ciepłej wody użytkowej i zasobnika wody na potrzeby centralnego ogrzewania. W układzie takim, czynnik grzewczy przygotowywany w RPC przepływa wężownicą, natomiast ciepła woda użytkowa CWU gromadzona jest wewnątrz zasobnika.

Produkowana ciepła woda użytkowa ma temperaturę 55°C - w celu zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej pompy ciepła (COP), należy zastosować zasobnik ciepłej wody użytkowej CWU o odpowiednio dużej pojemności np. V=500 litrów.

Ograniczanie temperatury CWU przez użytkownika jest możliwe na regulatorze. Niższa zadana temperatura ciepłej wody użytkowej zwiększa efektywność pracy urządzenia (COP) oraz znacząco obniża koszt przygotowania ciepłej wody.

Szczegółowe obliczenia przeprowadzono w (link do artykułu 1, do obliczeń).

schemat instalacji pompy ciepla do CWU CO

 

Symulacja kosztów CO i CWU w domach pasywnych

Dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza przyjmuje się około 15 kWh/(m2•rok). W domach pasywnych komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, ciepło odzyskane z wentylacji). Potrzeby cieplne w budynkach pasywnych, realizowane mogą być przez odzysk ciepła i dogrzewanie powietrza wentylującego budynek lub poprzez zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie powietrza wentylującego może być realizowane bezpośrednio przy pomocy nagrzewnic elektrycznych lub poprzez zastosowanie ciepła z obiegu resublimacyjnej pompy ciepła.
Podobnie wygląda sytuacja przy ogrzewaniu podłogowym, które może być zrealizowane jako ogrzewanie elektryczne lub wodne - z resublimacyjnej pompy ciepła

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zaletą dogrzewania elektrycznego jest niższy nakład początkowy, natomiast wadą jest większy koszt za energię elektryczną.
Dogrzewanie zrealizowane przy pomocy resublimacyjnej pompy ciepła charakteryzuje się większym kosztem początkowym, który jest w czasie amortyzowany przez bardzo niski pobór energii elektrycznej na ogrzewanie.

Symulacja kosztów została przeprowadzona dla następujących założeń:

 • Powierzchnia ogrzewanego budynku: 200m2
 • Standard energetyczny budynku: dom pasywny
 • Ilość osób korzystających z wody: 4
 • Zapotrzebowanie na wodę: standardowe
 • Temperatura ciepłej wody: 55 st. Celsjusza
 • Liczba dni korzystania z ciepłej wody: 350

Koszt początkowy:
Ogrzewania elektrycznego - linia czerwona
Resublimacyjna pompa ciepła R - linia niebieska

porównanie_kosztów_ogrzewania_pompy_ciepła

Na potrzeby ogrzewania CO i przygotowania ciepłej wody użytkowej CWU w domach pasywnych doskonale nadaje się reublimacyjna pompa ciepła typu: R1 - RES 8/48, której dane techniczne są dostępne tutaj (LINK).

Główne zalety resublimacyjnej pompy ciepła

 • Źródło ciepła dla resublimacyjnej pompy ciepła stanowi para wodna występująca w powietrzu, która w swej ilości jest nieograniczona, niereglamentowana oraz w pełni odnawialnym źródłem.
 • Para wodna w powietrzu występuje o każdej porze roku bez względu na porę dnia.
 • Ciepło skraplającej się lub zamieniającej się w śnieg pary wodnej resublimacyjna pompa ciepła przesyła pod postacią gorącej wody do instalacji grzewczej w domu.
 • Resublimacyjne pompy ciepła, ze względu na wykorzystanie zjawiska resublimacji oraz pasywnego parownika, charakteryzują się najwyższą wydajnością wśród powietrznych pomp ciepła.
 • Do budowy resublimacyjnych pomp ciepła z typoszeregu R1-RES, które są w naszej ofercie, wykorzystano materiały i komponenty pochodzące od czołowych producentów europejskich. Stąd nasze pompy ciepła charakteryzują się najwyższą jakością wykonania i niezawodnością, dlatego na nasze pompy ciepła dajemy 15-letnią gwarancję.

SPRZEDAŻ:

Artur Hucz

koperta e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon kom:   519 853 509 

OBSŁUGA TECHNICZNA:

Tomasz Milcarz

koperta e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon kom:   508 219 902

 

Piotr Wąs

koperta e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon kom:   502 827 185